Czy wiecie, że makijaż to nie tylko domena kobiet, ale również minerałów? Sztuczne zabarwienie kamieni szlachetnym może upodobnić je do innych minerałów i tym samym podnieść ich wartość. Sztuczne barwienie przeprowadza się na kamieniach naturalnych i nierzadko nawet wprawne oko nie odróżni kamienia sztucznie barwionego od tego, który określony kolor uzyskał naturalnie. Co warto wiedzieć o barwieniu kamieni jeśli kupujecie biżuterię z minerałami?
Barwienie kamieni można przeprowadzać różnymi metodami. Niektóre z nich, choć trwałe, nie zmieniają struktury kamienia (np. olejowanie, malowanie, wypełnianie, impregnacja). Inne, mogą powodować zmiany wewnątrz kamienia (np. promieniowanie bądź podgrzewanie). Nie zawsze chodzi jedynie o zmianę barwy, ale niekiedy również o poprawę przejrzystości czy usunięcie niedoskonałości.
Najpopularniejsze metody barwienia kamieni szlachetnych to:
Podgrzewanie minerałów
W ten sposób można uzyskać lepszą barwę karneolu, z żółtego topazu zrobić różowy, ametyst przerobić na cytryn, z czerwonego cyrkonu uzyskać błękitny diament Matara, a z berylu zrobić awamaryn.
Barwienie
Kamienie po prostu się maluje specjalnymi barwnikami bądź chemicznymi roztworami. W ten sposób można uzyskać niebieskie bądź fioletowe agaty, kolorowe japońskie perły czy lapis lazuli, który jest bardziej błękitny (jeśli zabarwi wam skórę, to znaczy że był barwiony). Lapis lazuli można też uzyskać dzięki moczeniu kwarcu w specjalnym koktajlu chemicznym.
Promieniowanie
Do zmiany barwy minerałów wykorzystuje się różne rodzaje promieniowania. Można w ten sposób uzyskać czerwone turmaliny z różowych, hodowlane perły zabarwić na niebiesko, bezbarwny topaz zamienić w błękitny a zwykły kwarc naświetlany promieniami gamma zamieni się we wtórnie radioaktywny kwarc dymny.
Agat
Agat to wielobarwny, półszlachetny minerał pochodzenia sycylijskiego. Zastosowanie znajduje od starożytności, gdzie wykonywano z niego pieczęcie, następnie w okresie baroku tworzono z niego amulety , sygnety i meble. Obecnie chętnie wykorzystywany jest w jubilerstwie, gdzie stosuje się różne techniki jego barwienia. Uznawany jest także za minerał biznesmenów.
Cytryn
Cytryn to kamień szlachetny, który jest bardzo rzadką, żółtą odmianą kwarcu. Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa oznaczające drzewo cytrusowe. Ze względu na swoją barwę używany jest w jubilerstwie i jest poszukiwany przez kolekcjonerów. Uważany jest też za kamień dobrobytu, który przyciąga wiele korzystnych sytuacji i przydatnych ludzi. Sprzyja stabilizacji życia zawodowego i prywatnego. Ma właściwości, które wspomagają wydzielanie insuliny przez co zalecany jest cukrzykom.
Kwarc Dymny
Kwarc dymny to odmiana kwarcu o brunatnej barwie przypominającej dym. Ciemna barwa jest wynikiem oddziaływania promieniowania radioaktywnego. Stosowany w medycynie niekonwencjonalnej działa zbawiennie na dolegliwości jelitowe, zaburzenia czynności nerek i organów płciowych.
Lapis lazuli
Lapis Lazuli zwany także Kamieniem Lazurowym ma barwę błękitną czy raczej indygo, często z białymi paskami lub plamkami i złocistymi ziarenkami. Był stosowany jako materiał ozdobny już w okresie prehistorycznym. Leczy szczególnie z gorączki, epilepsji, bólów głowy i bezsenności, dolegliwości oczu oraz urazów psychicznych (szoków).
Topaz
Topaz jest krzemianem i w czystej postaci jest bezbarwny. Bardzo łatwo przyjmuje jednak metale i w efekcie jego barwa mocno się zmienia. W zależności od tego, jakiego metalu domieszkę zawiera może być żółtawy, niebieski, pomarańczowy, różowy, brązowy a nawet zielonkawy. Dawniej, w zasadzie każdy żółtawy minerał nazywany był topazem, ale obecnie prawdziwy, naturalny topaz jest już dość rzadko spotykany. Prawdziwy topaz znany jest pod nazwą topazu imperialnego i tylko ten rodzaj uznawany jest za w 100% naturalny i prawdziwy.