Czym można zastąpić tradycyjny brylant, jeśli nasz narzeczony nie jest w stanie wręczać nam nowej kolii na każde kolejne urodziny? Najczęściej zastępuje się je cyrkoniami. Te najpiękniejsze, do złudzenia przypominają brylant i trzeba wprawnego oka by dostrzec różnicę. Jest jednak jeszcze inny kamień, który jest tak podobny do diamentu, że odróżnić może go tylko specjalista. To moissanit.
Co to jest moissanit?
Moissanit pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Jest to kamień w pełni syntetyczny..Odkryty został przez francuskiego chemika Henri Moissan (stąd nazwa) w 1893 roku.. Moissan badał pozostałości po meteorycie, który spadł w Diabelskim Kanionie w Arizonie. Początkowo, znaleziony minerał wziął za diament, ale bliższe oględziny chemiczne pozwoliły mu stwierdzić, że ma do czynienia z czymś zupełnie nowym. Moissanit to po prostu węglik krzemu. Naturalnie w naturze występuje niezwykle rzadko (w zasadzie spotkać można go jedynie w meteorytach oraz kimberlitach diamentonośnych), ale chemicznie nie jest trudny do uzyskania, dlatego od lat 60 tych XX wieku rozpoczęto jego syntetyzację na skalę przemysłową. Moissanit należy do najtwardszych minerałów świata. Na skali Mohsa osiąga wynik 9,5 pkt (czyli jest twardszy od korundu a nieco miększy od diamentu). Nic dziwnego, że dzięki tak dużej twardości (choć jest dość kruchy), jest cenionym minerałem w przemyśle – głównie jako materiał ścierny
Moissanit w jubilerstwie
Pierwsze syntetyzacje moissanitu miały na celu zapewnienie dobrego jakościowo materiału do wykorzystania w przemyśle. Jednak w latach 90 tych XX wieku, zwrócono uwagę na możliwość jego zastosowania również w jubilerstwie.
Jak rozpoznać moissanit?
Niestety bez specjalistycznego sprzętu, identyfikacja moissanitu jest niemożliwa. Kiedy pojawił się na rynku jubilerskim doszło zresztą do wielu niejasności i zdarzało się, że moissanit sprzedawano z certyfikacją autentyczności diamentu. Wynikało to z tego, że istniejące na rynku testery nie były w stanie odróżnić diamentu od moissanitu. Obecnie, mamy już narzędzia, które pozwalają stwierdzić różnice. Jubilerzy sprawdzają gęstość, porównują szlify, inkluzje – jest to jednak specjalistyczna i wymagająca doświadczenia wiedza.
Moissanit – cena i dostępność
Mimo tego, że moissanit jest kamieniem syntetycznym, jego cena wcale nie jest niska. Karatowy moissanit kosztuje około 300$. Oczywiście nadal jest to znacznie mniej niż diament (cena za 1 karatowy kamień to około 12.000$) niemniej jednak, wziąwszy pod uwagę to, jak ławo można zsyntetyzować moissanit, nadal jest to cena wysoka. Bierze się to z tego, że monopol na wytwarzanie syntetycznego moissanitu (dzięki opatentowaniu sposobu wytwarzania monokryształów) ma firma Cree Research Inc, która jednocześnie udzieliła wyłączności na ich zakup firmie Charles & Clovard z Północnej Karoliny – w efekcie mamy tu do czynienia z sytuacją, w której jeden producent i jeden dostawca mogą regulować zarówno ilość kamienia na rynku, jak i jego cenę. Moissanit na pewno jest pięknym kamieniem, ale czy warto płacić za niego tak dużo tylko dlatego, że jedna korporacja ustanowiła na niego monopol? To już pozostawiamy do oceny naszych czytelników. Przyznać trzeba, że firmy zajmujące się produkcją jubilerskiego moissanitu notują kilkunastoprocentowy wzrost zysków każdego roku. Kamień zdecydowanie zyskuje na popularności.
Biżuteria pełna blasku i przykuwająca uwagę? Jeśli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na biżuterię z diamentami czy moissanitem, zawsze pozostają piękne cyrkonie – również przepięknie się prezentują i to na każdym typie biżuterii. Sprawdź nasze pierścionki z cyrkoniami, kolczyki z cyrkoniami i inne ozdoby z tymi pięknymi kamieniami.
