Mylony ze szmaragdem, nefrytem i malachitem jadeit to kamień o wyjątkowej i ciekawej historii. Poznajmy go nieco bliżej.
Jadeit znany jest od wieków i przez lata pełnił różne funkcje – zarówno ochronne jak i zdobnicze. Czy wiesz, że:
- Inna nazwa jadeitu to Piedra de ijada (kamień lędźwiowy) bądź piedra de los riñones (kamień nerkowy) – i to właśnie od nerek pochodzi jego nazwa.
- Był noszony przez konkwistadorów jako ochrona przed chorobami nerek,
- Występuje w zielonkawych odcieniach – od mleczno – zielonego po intensywnie zielony (astrydyt), oraz w odmianach brązowej, błękitnej czy białej.
- Jest bardzo twardy (7 na skali Mohsa),
- W Polsce spotykany w niewielkich ilościach w Górach Kaczawskich,
- Kamienie wykorzystywane do produkcji biżuterii najczęściej pochodzą z Birmy (90%),
- Najczęściej szlifuje się je szlifem kaboszonowym,
- Jadeit wykorzystywany był przez Majów w handlu. Ceniony był też w Chinach (w zasadzie bardziej niż złoto). Wykonywano z niego nie tylko ozdoby ale również broń, dlatego mógł z powodzeniem służyć jako waluta,
- Według chińskiej mitologii kreacji, człowiek był bezbronny wobec ataków dzikich zwierząt. Dlatego bogowie zlitowali się i stworzyli jadeitową tęczę, która rozprysła się na ziemię i dzięki temu ludzie mogli zacząć tworzyć broń,
- W Chinach był również nazywany „niebiańskim kamieniem”,
- Największe targi jadeitu odbywają się każdego roku w Kantonie – niestety ceny są dość wygórowane,
- Jadeit jest tez kluczem do odkrycia zagadki Azteków i Olmeków – niestety jeszcze nie zbadano ich do końca,
- Jadeit jest kamieniem Panny. Daje się go również na 12 rocznicę ślubu,
- Ma pomagać w leczeniu anoreksji,
- I być wsparciem dla młodych matek – szczególnie przy pierwszym dziecku,
- Jadeit usuwa też negatywne myśli i koi umysł,
- Noszony przy ciele jadeit „agreguje” pozytywną energię ze wszystkich aktów dobre woli, które czynimy. Potem oddają tę energię, kiedy jej potrzebujemy.
fot.tutułowe – wikipedia

Jadeit
Jadeit to minerał z gromady krzemianów, jest bardzo popularnym kamieniem w kulturze chińskiej. Miał swoje zastosowanie przy wyrobie biżuterii przez Majów, którzy przypisali mu magiczne właściwości. Uważali Jadeit za najsilniej działający talizman, który zapewnia szczęście, dobrobyt i dobre pożycie małżeńskie. Kamień ten był również bardzo ceniony w Chinach i Azji. Majowie wkładali jadeitowe koraliki w usta zmarłych, aby w tym drugim, nieznanym świecie dawał im namiastkę serca. W Chinach jest symbolem władzy, powodzenia oraz fortuny. Pomaga utrzymać pieniądze przy sobie. Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa piedras de ijada – kamień nerkowy, terapeuci leczą jadeitem choroby pęcherza i nerek.