Na czym polega technika lampworku? Czy można wykonać ją w domu? Skąd pochodzą najpiękniejsze lampworki i jaka jest ich historia?
Koraliki lampwork – bogata historia
Koraliki ze szkła wyrabiane były już w starożytności. Szacuje się, że pierwsze powstały 3000 lat temu. Podobne do lampworków paciorki wyrabiane były nawet w starożytnym Egipcie (wtedy jeszcze z wypalanej gliny). Na większą skalę produkcja koralików wykonanych ze szkła zaczęła się jednak w XIX wieku w Wenecji. Pracowali nad nimi głównie mężczyźni, a kobiety podgrzewały koraliki by je pokryć kolorowymi farbkami. Pierwsze lampworki wykorzystywały płomień lampy naftowej. Dziś używa się specjalnych palników.
Narzędzia do lampworku
Aby móc wykonywać koraliki techniką lampworkingu potrzebny jest cały zestaw narzędzi – od palnika poprzez szczypce, pręty, separatory, uchwyty, aż do materiału, czyli szklanych pałeczek , które topi się nad palnikiem. Najczęściej wykorzystywane jest szkło sodowe (dość miękkie) bądź szkło borowo-krzemowe (twarde). Szkło sodowe wymaga niższej temperatury topienia, ale koraliki po wykonaniu muszą zostać wypalone w piecu, by nie pękały. Szkło borowe nie wymaga wypalania, ale niestety jest słabiej dostępne, w mniejszej ilości barw i wymaga palnika o większej mocy. Jak bardzo precyzyjna jest to praca możecie zobaczyć na filmikach dostępnych na YouTube.
W Polsce dość trudno znaleźć narzędzia do lampworku. Hobbyści najczęściej sprowadzają je z zagranicy (Niemiec, USA). Na szczęście miłośniczki kolczyków z lampworkami nie muszą się martwić – ich wybór (również w Biżutik) jest naprawdę bogaty, a każdy wśród kolorowych paciorków znajdzie coś dla siebie.
