Niby nie jesteśmy przesądni, tak jak byli nasi przodkowie w średniowieczu, ale nadal wielu z nas unika przechodzenia pod drabiną czy stara się ominąć czarnego kota tak, by nie przeszedł mu drogi. Czy z kształtem biżuterii też wiążą się jakieś wierzenia bądź zabobony? Jaka jest symbolika wisiora w kształcie łezki, gwiazdy czy koła?
Okrągłe wisiory i kolczyki
Kształt koła to symbol zarówno upływającego czasu i odrodzenia. Mówi się, że kołem życie się toczy. Umiera i odradza. W pewnych kręgach kulturowych koło było zatem również symbolem wieczności. Nie bez powodu, to obrączka a nie jakaś inna ozdoba jest symbolem małżeństwa, które ma przecież trwać zawsze.
Wisior w kształcie gwiazdy
Mają przynosić szczęście i być symbolem „sięgania gwiazd”, dlatego warto założyć taki wisiorek jeśli idziemy na rozmowę kwalifikacyjną bądź przesłuchanie aktorskie. Wisiorki w kształcie gwiazdy mają też dodawać „kosmicznej” energii i pewności siebie.
Trójkątny wisiorek
Trójkąt to bardzo bogata symbolika. Dla chrześcijan oznacza trójcę świętą, więc jest boskim symbolem. W symbolice trójkąta znaczenie ma to, w którą stronę jest skierowany jego wierzchołek. Jeśli ku górze, to symbolizuje męską energię, ogień i działanie. To dobry wisiorek wtedy, kiedy chcemy czuć się pewne siebie, dodać sobie energii. Skierowany w dół, jest symbolem wody, łaski, wdzięku i … matczynego łona. To symbol spokoju i bezpieczeństwa.
Kwadratowe oczko w pierścionku bądź wisiorku
Kwadrat kojarzy się z domem, fundamentami i stabilnością. To figura o równych bokach, w niektórych kręgach uznawana za magiczną. Według symboliki islamu kojarzona również z sercem. Kwadratowa biżuteria to zatem bezpieczeństwo, równowaga i spokój – idealny kształt dla osób, które szukają ukojenia i wyciszenia.
A jaki jest wasz ulubiony kształt biżuterii?