Czym są kamienie rekonstruowane i w jaki sposób się je pozyskuje?
Kamienie rekonstruowane to ciekawy sposób na uzyskiwanie kamieni szlachetnych. Metoda ta, umożliwia stworzenie dużego dobrze wybarwionego kamienia naturalnego z mniejszych kamieni, okruszków czy nawet pyłu.
Kamienie (a w zasadzie najczęściej małe drobinki) podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, tak by osiągnęły płynną konsystencję. Następnie kiedy się stopią w jedną całość, całą mieszankę można powoli ochładzać, aż do ponownego skrystalizowania się minerału.
Metoda ta, została wynaleziona jeszcze zanim udało się stworzyć sposób na tworzenie kamieni syntetycznych. Niekiedy bywa też tańsza niż tworzenie syntetyku.
Jakie kamienie szlachetne można rekonstruować?
Niestety nie wszystkie minerały poddają się rekonstrukcji. Wśród tych, wobec których stosuje się ją najczęściej są: bursztyn, malachit, turkus, lapis lazuli, hematyt, a także koral.
Rekonstruowane rubiny
Sprawą dość sporną i wzbudzającą u jubilerów wiele emocji jest kwestia rekonstruowania rubinów. Nie od dziś wiadomo, że problem z rubinami polega na tym, że wiele z nich jest kiepskiej jakości a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Są mętne, mają liczne inkluzje. Nic więc dziwnego, że wielu wydobywców rubinów chce je „upiększyć” by sprzedać je drożej. Wykorzystuje się do tego (głównie w Indiach) rekonstrukcję, z dodatkiem szkła ołowianego. Nierzadko niestety nie podaje się do wiadomości klienta tego, że jego piękny rubin, został nieco „ozdobiony”.
Bursztyn
Bursztyn jest znany od starożytności ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nazwa pochodzi z niemieckiego boernstein, czyli palący się kamień. Najczęściej spotykany jest w kolorze żółtym, brązowym a także czerwonym i bezbarwnym. Kamień posiada intensywny zapach i zawiera wiele mikroelementów, które korzystnie wpływają na zdrowie. W jubilerstwie najczęściej używany jest bursztyn bałtycki.
Lapis lazuli
Lapis Lazuli zwany także Kamieniem Lazurowym ma barwę błękitną czy raczej indygo, często z białymi paskami lub plamkami i złocistymi ziarenkami. Był stosowany jako materiał ozdobny już w okresie prehistorycznym. Leczy szczególnie z gorączki, epilepsji, bólów głowy i bezsenności, dolegliwości oczu oraz urazów psychicznych (szoków).
Malachit
Malachit to minerał z gromady węglanów. Kamień ten występuje w Afryce Centralnej, w USA, w Australii, w Chile, w Polsce. Jest bardzo popularny i ceniony w jubilerstwie. Jest zielony, często z różnymi pasami o odcieniach zieleni lub czerni. Wykorzystywany był już w starożytności jako silny i skuteczny środek leczniczy. Swoją barwa przypominając świat roślin, jest kamieniem, który wyciąga z nas chorobotwórcze energie i przejmuje je na siebie. Jego oczyszczająca moc likwiduje blokady w ciele.
Turkus
Turkus to rzadki minerał z grupy fosforanów. Nazwa pochodzi od nazwy Turcji, gdyż jego szlak handlowy wiódł przez Turcję. Jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Czysta, niebieska barwa jest rzadka. Zwykle turkus jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał. Pierścionki z turkusami należy zdejmować do mycia rąk. Jest to kamień niezwykle delikatny, przebarwia się w razie niebezpieczeństwa i choroby. Turkus łączy się ściśle z czakrą gardła. Symbolizuje urodę.