Nie to ładne, co faktycznie ładne, ale co się komu podoba bądź, co zostanie wypromowane. Niektóre fakty dotyczące pierścionków i tego, jak zmieniała się ich moda, mogą was mocno zaskoczyć! Sprawdźmy, jak zmieniała się moda na pierścionki na przestrzeni lat. Czym był „ładny pierścionek” w starożytności, XVI wieku i w latach rewolucji przemysłowej?
Pierścionki w starożytności
Egipt to pierwsze znane historii miejsce, w którym zaczęto stosować pierścienie jako symbol związku i miłości. Początkowo wykonywano je ze skóry lub drewna i były to po prostu proste obręcze. Brak początku i końca miał właśnie symbolizować nieskończoność.
W Rzymie pojawiły się sygnety noszone przez mężczyzn oraz zaczęto dawać pierścionek kobietom, które miały być już komuś przyrzeczone. Miało to mieć praktyczny wymiar. Taki pierścionek pokazywał konkurentom, że oważ nadobna niewiasta jest już „zaklepana” i nie warto tracić czasu na podchody i pieniędzy na swatki.
Rzymianie zaczęli też stosować obrączki z kamieni szlachetnych oraz obrączki o konkretnej formie – najczęściej rzeźbiono w złocie dwie złączone dłonie.
Średniowiecze – pierścienie na każdym palcu
Choć potocznie uważamy, że średniowiecze to czas, w którym panował ciemnogród i nic się nie działo, to tak naprawdę jubilerstwo mocno się rozwinęło. Głównie za sprawą przesądów i wierzeń związanych z kamieniami szlachetnymi. Otóż wierzono w ich tajemne moce zdolne wpływać na zdrowie i życie. W efekcie zaczęto nosić po kilka pierścieni na dłoni, by móc mieć przy sobie wszystkie potrzebne amulety i minerały.
Średniowieczne pierścionki małżeńskie
W okresie średniowiecza nadal stosowano pozostałości kultury rzymskiej. Pierścienie miały na celu głównie symbolizować małżeństwo (te bardziej zdobione zarezerwowane były dla kasty kościelnej).

Obrączka zwieńczona była płaskim kwadratem, w którym rzeźbiono symbole obu małżonków, a w miejscach, gdzie chrześcijaństwo było już dobrze umocowane, również Jezusa, który błogosławił młodej parze.
Pierścionki – wiek XVI
Dominującą formą było jedno oczko (w zależności od kamienia fasetowane bądź kaboszon), oprawione w złoto. Popularne kamienie to opale, szafiry, rubiny, szmaragdy. Bardzo często bogato zdobiona obrączka. Kamień umieszczano w zabudowanych koszach.
fot.:CCO (Pxhere)
Pod koniec XVI wieku pojawiła się nowa moda na pierścienie bardzo bogato zdobione. Nierzadko były one niczym miniaturowe rzeźby przedstawiające zamki czy popiersia. Modne były też pierścienie z ukrytymi skrytkami. Noszono w nich zdjęcia ukochanych bądź … truciznę.

Co ciekawe, to również okres mody na obrączki z wewnętrznymi grawerami – wyglądały dokładnie tak, jak pierścień znany nam z ekranizacji Władcy Pierścieni Tolkiena. Możecie je obejrzeć na stronie Metropolitan Museum of Art (metmuseum.org)
Wiek XVII
To już rozkwit baroku, czyli zdobienia, zdobienia, zdobienia. Przepych mieszał się tu odrobinę z kiczem. Pierścienie były coraz większe i jakby nie to, że damy, które mogły sobie na nie pozwolić, nic całymi dniami nie robiły, to naprawdę nie dałoby się z nimi normalnie funkcjonować.
Oświecenie – pierścionki z dużym oczkiem
W okresie tym modne stały się pierścionki wyraziste, z dużym oczkiem, otoczonym mniejszymi i drobniejszymi kamieniami. To również okres powrotu mody na kamee, które głównie noszono jako wisior, ale niekiedy rzeźbiono je też w pierścieniach. Inną formą nawiązującą do kamei były owalne pierścienie z porcelany z malowidłami. Najczęściej przedstawiano na nich sceny rodzajowe, rzadziej członków rodziny.

Wiek XIX – rewolucja przemysłowa i eklektyzm
To naprawdę wspaniały okres. Czas ogromnych zmian, które doprowadziły do wyrównania nierówności społecznych (a przynajmniej pozwoliły na ich zapoczątkowanie), zdetronizowania władców absolutnych (choć niestety jedynie do momentu pojawienia się dyktatorów) oraz rewolucji przemysłowej. Działo się dużo, dlatego trudno wskazać jeden dominujący trend.
W modzie był eklektyzm. Łączono formy i eksperymentowano.
Dzięki wyprawom do Afryki i Ameryki Południowej pojawiły się w biżuterii nowe wątki i materiały. Modna zaczęła być biżuteria srebrna. Metale szlachetne polerowano i stanowiły one ozdobę same w sobie. Modne były nadal kamee oraz pojawił się pełen zdobień i przepychu styl wiktoriański. Powolutku, do głosu zaczynała dochodzić kobiecość – a z nią motywy roślinne, kwiatowe i delikatne, miękkie formy.
Wiktoriańskim pierścieniem (a raczej zbliżonym do niego wzorem dostępnym w Biżutiku), zakończymy naszą wędrówkę przez wieki i zapraszamy za miesiąc. Przed nami cały XX wiek i historia pierścionków i pierścieni w czasach współczesnych.