Czy wiecie, że istnieje specyficzna odmiana kwarców, w których utlenione minerały z grupy amfiboli wywołują ciekawy efekt migotania. Minerały te występują w kwarcu w formie nitek i to właśnie dzięki tej specyficznej budowie minerał odbija światło w tak charakterystyczny sposób? W Biżutiku czasami pojawiają się przepiękne wyroby z tygrysim okiem. Poza nimi istnieją też minerały zwane bawolim i sokolim okiem. Na czym polegają różnice między nimi?
Efekt kociego oka w minerałach
Każdy, kto przyjrzał się kiedykolwiek kociemu spojrzeniu wie, że ma ono nieco hipnotyzujące właściwości. Podobnie zapatrzeć można się na minerały z efektem kociego oka. Posiadają one niejednorodną strukturę, a ich cechą charakterystyczną jest to, że przy poruszaniu kamieniem, na jego powierzchni tworzy się wąska smuga światła, przemieszczająca się wraz z poruszaniem kamienia. Przypomina ona wąską źrenicę kociego oka – stąd nazwa tej charakterystycznej opalizacji.
Naturalnie występuje 4 rodzaje minerałów z kocim okiem. 3 należą do kwarców a ostatni to chryzoberyl.
Bawole oko
To kwarcowy minerał o ciemnym, brunatnym ciemnoczerwonym bądź brązowym kolorze. Nitki, które wywołują efekt opalizacji i kociego oka to w przypadku tej odmiany kwarcu głównie tlenki i wodorotlenki żelaza. Bawole oko delikatnie załamuje światło i jest minerałem rzadziej spotkanym niż tygrysie oko. Jest też niestety mniej ceniony w jubilerstwie ze względu na stosunkowo mniejszą jasność nitek wodorotlenków, przez co efekt kociego oka staje się mniej widoczny.
Sokole oko
Kwarc, w którym wrostki są bardzo dobrze i wyraźnie widoczne. Sam minerał ma kolor niebieskoszary, niebieskozielony lub brunatnoniebieski. Wrosty nitek są z reguły jaśniejsze, popielate, prawie białe. Przy poruszaniu kamieniem powstaje bardzo wyraźny efekt kociego oka. Sokole oko jest bardzo chętnie stosowane w jubilerstwie – głównie do produkcji pierścieni i wisiorków.
Tygrysie oko
Najpopularniejszy kwarc z efektem kociego oka stosowany w biżuterii. Zarówno sam minerał jak i nitki wrostów mają kolor złotawy, brązowy, lekko brunatny. Jego dostępność spośród wszystkich kwarców z efektem kociego oka jest największa, dlatego czasem stosuje się go do wykonywania przedmiotów użytkowych – np. puzderek.
Cymofan
Specyficzny minerał należący do tlenków chryzoberyl, w którym pokazują się faliste refleksy dające efekt kociego oka. Najczęściej występuje w żółtych i złotych barwach.