Prehnit należy do mniej znanych minerałów. Pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka, choć spotkać można go również w USA, RPA, Rosji, Kanadzie i Europie. Jakie właściwości ma prehnit?
Prehnit – nieco historii
Po raz pierwszy w Europie prehnit pojawił się dopiero pod koniec XVIII wieku. Przywiózł go holenderski pułkownik Hendrik von Prehn i od jego nazwiska pochodzi ta nieco nietypowa nazwa. Był to zresztą pierwszy raz w historii mineralogii, kiedy kamień nazwano na cześć jego odkrywcy. Jest to minerał średnio twardy (6-6,5 w skali Mohsa) i dość kruchy. Występuje w dość szerokiej gamie kolorów – od białej poprzez żółtawą, zielonkawą aż po lekko popielatą. Miewa czarne inkluzje i wykazuje niekiedy efekt kociego oka. W Polsce, prehnit znaleźć można w Tatrach.
Biżuteria z prehnitem
Prehnit jest dość często wykorzystywany do wyrobu biżuterii. Pojawia się samodzielnie (najczęściej w szlifie kaboszonowym) bądź w towarzystwie innych minerałów – szlifowany fasetkowo. Jego kolorystyka sprawia, że biżuterię z prehnitem lubią kobiety poszukujące delikatności i naturalności. Bardzo ładnie łączy się zarówno ze złotem jak i srebrem – w zależności od wybarwienia.
Właściwości prehnitu
Uważa się, że prehnit to symbol bezwarunkowej miłości. Jest związany z archaniołem Rafaelem. Pomaga w rozwoju duchowym i łączy wolę z sercem. Osoba, która nosi biżuterię z prehnitem ma wyostrzoną intuicję i większą samoświadomość. Medycznie, prehnit ma wpływać pozytywnie na nerki i pomagać przy zaburzeniach pracy układu moczowego.
