-
Kwarc
Kwarc jest najpowszechniej występującym minerałem. Nazwą tą określa się dużą grupę minerałów o takim samym składzie chemicznym.
Wyróżniamy kwarce makrokrystaliczne z kryształami widocznymi gołym okiem oraz kwarce mikrokrystaliczne z kryształami o mikroskopijnej wielkości.
Kwarce były niezwykle cenione przez człowieka już od najdawniejszych czasów. Różnorodność i powszechność występowania to najważniejsze powody ich ogromnej popularności.
Kwarce występują w tysiącach barw, kształtów i odmian. Są niezwykle wdzięcznym materiałem, nie tylko jubilerskim, ale także kolekcjonarskim.
-
Kamienie syntetyczne
Kamienie syntetyczne to kamienie stworzone przez człowieka na wzór naturalnych. Mają podobny skład chemiczny oraz takie same właściwości fizyczne i chemiczne. Powodem zainteresowania człowieka stworzeniem zamienników drogich minerałów było bardzo duże zapotrzebowanie na nie w jubilerstwie oraz przemyśle. Człowiek skopiował naturę zachwycony niezwykłymi właściwościami naturalnych kamieni, których wydobycie ograniczała rzadkość występowania w naturze i oczywiście związana z tym wysoka cena. Pierwsze udany próby wyprodukowania w laboratorium syntetycznych kamieni to połowa XIX wieku i był to rubin, współcześnie możemy cieszyć się całą gamą syntetycznych kamieni. Trudno byłoby znaleźć minerał, którego nie udałoby się człowiekowi skopiować. Dzięki temu wyroby jubilerskie stały się bardziej przystępne cenowo, a mnogość wzorów i kolorów w produkcji biżuterii jest teraz niczym nieograniczona.