-
Ametyst
Ametyst to jeden z najpopularniejszych minerałów wykorzystywanych w jubilerstwie. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnym Grekom, którzy wierzyli w jego szerokie właściwości ochronne. Zróżnicowanie barwy ametystu zależne jest od miejsca jego występowania. Kamienie te występują w kolorach od jasnozielonego po ciemnofioletowy.
Ametyst jest kamieniem przypisanym osobom urodzonym w lutym oraz astrologicznie związanym ze znakiem ryb. Kamień ten pozytywnie wpływa na psychikę ludzką, pomaga w medytacji oraz niesie duchową harmonię. Noszenie ametystów pomaga utrzymać wewnętrzny spokój oraz łagodzi bóle głowy i migreny.
-
Błękitny Topaz
Topaz to jeden z najtwardszych minerałów. Niezwykle ceniony ze względu na piękne wybarwienie i połysk. Topazy występują w szerokiej gamie kolorystycznej od bezbarwnej po niebieską, czerwonobrązową, a nawet fioletową. Kamienie o najbardziej poszukiwanej barwie nazywa się imperial topaz.
Nazwa topaz nie była dawniej stosowana konsekwentnie. Nazywano tak wszystkie żółte, żółtobrązowe i zielone kamienie szlachetne. Pochodzi ona od greckiego słowa <topazion> oznaczającego ogień, lub od wyspy Topazos (obecnie Wyspa Świętego Jana) na Morzu Czerwonym. Topazy były niezwykle cenione przez starożytnych Greków i Rzymian. Były klejnotami władców i królów i do połowy XIX wieku uważanymi za niezwykle rzadkie i cenne.
-
Cytryn
Cytryn to kamień znany i ceniony od tysięcy lat. Już starożytni Rzymianie używali go do wyrobu biżuterii, a szczyt popularności w jubilerstwie osiągnął w XIX wieku. Jego nazwa wywodzi się z języka francuskiego i oznacza cytrynę. Naturalny, jasnożółty cytryn to najrzadsza i najcenniejsza odmiana kwarcu.
Współcześnie zdecydowana większość oferowanych na rynku jubilerskim cytrynów powstaje poprzez podgrzanie ametystów lub kwarców dymnych. Kamienie te pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają kolor na pomarańczowo-żółty. Dzięki tej technice cytryny stały się bardziej osiągalne, przez co więcej kobiet może cieszyć się blaskiem tych słoneczych kamieni.
-
Granat
Granat to popularny minerał najczęściej kojarzony z kamieniami o głębokim czerwonym kolorze. W przyrodzie występuje w dużo szerszej gamie kolorystycznej. Granat może być żółty, pomarańczowy, zielony, a nawet brązowy. We współczesnym jubilerstwie wykorzystywanych jest sześć głównych odmian tego minerału: almandyn, andradyt, grossular, pirop, spessartyn oraz uwariwit. Najpopularniejsze są czerwone odmiany almandyn i pirop, natomiast najdroższe i najbardziej poszukiwane to granaty zielone i żółte.
-
Perydot
Perydot nazywany także chryzolitem do Europy środkowej przywieziony został przez krzyżowców. Przez pierwszych chrześcijan uważany za święty kamień. W średniowieczu wykorzystywany był do ozdoby szat i naczyń liturgicznych. Szczyt popularności osiągnął w baroku. Zarówno w dawnych czasach, jak i współcześnie jest najbardziej cenionym kamieniem u indian północnoamerykańskich.
Perydot jest kamieniem właściwym dla osób urodzonych w sierpniu, a zodiakalnie dla wagi. Jest symbolem czystości. Przypisuje się mu moc zwalczania koszmarów sennych, podnoszenie charyzmy oraz wzmacniania siły oddziaływania na innych.