Podobają ci się wisiorki w kształcie drzewa? Jeśli masz już taki, albo zamierzasz kupić to być może zainteresuje cię temat symboliki drzewa. Czym jest drzewo i jaki – według wierzeń – wpływ może mieć jego noszenie na szyi?
Drzewo – symbol z rajskiego ogrodu
Większości osób drzewo kojarzy się przede wszystkim z Drzewem Poznania z rajskiego ogrodu. Nie tylko jednak w wierzeniach chrześcijańskich pojawia się ten motyw. W mitologii nordyckiej, Drzewo Wszechświata (Idgrasil) podtrzymuje cały świat (łącznie ze światem bogów). Pod drzewem też narodził się Budda a pod drzewem Boghdi osiągnął oświecenie w hinduizmie w drzewo zmienił się Brahman, a dla Greków drzewo było miejscem w którym mieszkały nimfy i driady.
Drzewo to życie
Przez to, że drzewo korzeniami sięga w głąb ziemi, a jego konary rosną ku niebu, jest najczęściej utożsamiane z życiem i jego ciągłością oraz kontaktem ze światem Bogów.
W psychologii drzewo zaś symbolizuje człowieka jako całość – słynny test Kocha polega właśnie na narysowaniu drzewa przez osobę badaną, w którym to rysunku poszczególne elementy drzewa mają być projekcją jego sposobu postrzegania ciebie oraz cech osobowości.
Drzewo – wisiorek
cóż zatem oznacza to, że drzewo nosimy na szyi? Osoby przywiązujące wagę do symboliki twierdzą, że wisiorek drzewa daje siłę i witalność. Jest też sposobem na to, by być bliżej siły wyższej niekoniecznie upersonifikowanej. Warto pamiętać również, że różne gatunki drzewa mają swoją własną symbolikę.